LH230A100
Learn more
Back to product category
LH230A100
LH230A100
Linear actuator, 150 N, AC 100...240 V, Open/close, 3-point, 150 s, Stroke 100 mm, IP54
List price
Add to Project List
Choose an existing Project List to add this product:
Show all Projects Lists
You have no existing Project Lists.
Or create a new Project List to add this product:
Design data: Design data
Bookmark this page
Share
  • Downloads
  • Accessories
  • Details
Downloads
Documentation
  • Download
  • Download
  • View now
Tender texts
CAD / BIM
BIM / Revit
  • View now
Data for planners
CAD download / 3D viewer
0 item(s) selected
Download selected Share selected via email Add selected to download folder Go to download folder
Accessories
Mechanical accessory
Z-AS2
Z-AS2
End stop kit, for LH..A / CH..
Multipack 20 pcs.
Your price: ...
Add to Project List
Z-DS1
Z-DS1
Rotary support, for linear actuator, for compensation of transverse forces
Your price: ...
Z-KS2
Z-KS2
Coupling piece M6
Details
Specifications
Voltage AC/DC
AC 100...240 V
Power consumption (running)
2 W
Power consumption (holding)
1 W
Power Consumption For Wire Sizing
5 VA
Connection Supply Control
Cable 1 m, 3x 0.75 mm²
Force
150 N
Control type
  • Open/close
  • 3-point
Direction Of Motion Motor
selectable with switch 0 (extended) / 1 (retracted)
Manual override
With push-button, can be locked
Stroke
100 mm
Running time (motor)
150 s / 100 mm
Protection category
IP54
Degree Of Protection NEMA
NEMA 2
Enclosure Type
UL Enclosure Type 2
Ambient Temperature
-30...50°C [-22...122°F]