SF24A-SR-S2
Learn more
Back to product category
SF24A-SR-S2
SF24A-SR-S2
Rotary actuator fail-safe, 20 Nm, AC/DC 24 V, 2...10 V, 150 s, 2x SPDT, IP54
List price
Add to Project List
Choose an existing Project List to add this product:
Show all Projects Lists
You have no existing Project Lists.
Or create a new Project List to add this product:
Design data: Design data
Bookmark this page
Share
  • Details
  • Downloads
  • Accessories
Details
Specifications
Voltage AC/DC
AC/DC 24 V
Power consumption (running)
5 W
Power consumption (holding)
3 W
Power Consumption For Wire Sizing
7 VA
Auxiliary switches
2x SPDT
Connection Supply Control
Cable 1 m, 4x 0.75 mm²
Connection Auxilary Switch
Cable 1 m, 6x 0.75 mm²
Torque
20 Nm
Control type
DC 2...10 V
Direction Of Motion Motor
selectable with switch L/R
Direction of rotation (fail-safe)
Selectable by mounting L/R
Manual override
By means of hand crank and locking switch
Angle of rotation
95°
Running time (motor)
150 s / 90°
Running time (fail-safe)
<20 s
Mechanical interface
Universal shaft clamp 10...25.4 mm
Protection category
IP54
Degree Of Protection NEMA
NEMA 2
Enclosure Type
UL Enclosure Type 2
Ambient Temperature
-30...50°C [-22...122°F]
Downloads
Documentation
  • Download
  • Download
Tender texts
CAD / BIM
BIM / Revit
  • View now
Data for planners
  • View now
0 item(s) selected
Download selected Share selected via email Add selected to download folder Go to download folder
Accessories
Mechanical accessory
AV8-25
AV8-25
Shaft extension 240 mm ø20 mm for damper shaft ø8...22.7 mm
Your price: ...
Add to Project List
IND-AFB
IND-AFB
End stop indicator, for NF..A / SF..A
Your price: ...
K7-2
K7-2
Shaft clamp reversible, for central mounting, for damper shafts ø12.7 / 19.0 / 25.4 mm
KG10A
KG10A
Ball joint suitable for damper crank arm KH8 / KH10
KG8
KG8
Ball joint suitable for damper crank arm KH8
KH-AFB
KH-AFB
Actuator arm, for 3/4" shafts, clamping range ø10...22 mm, Slot width 8.2 mm
KH8
KH8
Damper crank arm Slot width 8.2 mm, clamping range ø10...18 mm
ZG-AFB
ZG-AFB
Mounting kit for linkage operation for flat and side installation
Electrical accessory
S2A-F
S2A-F
Auxiliary switch 2x SPDT
SGA24
SGA24
Positioner for wall mounting
SGE24
SGE24
Positioner for built-in mounting
SGF24
SGF24
Positioner for front-panel mounting
Z-UIC
Z-UIC
Signal converter voltage/current 100 kΩ 4...20 mA, Supply AC/DC 24 V