LH24A-MP300-TP
Learn more
Back to product category
LH24A-MP300-TP
LH24A-MP300-TP
Please contact your local Sales Representative for ordering.
Add to Project List
Choose an existing Project List to add this product:
Show all Projects Lists
You have no existing Project Lists.
Or create a new Project List to add this product:
Design data: Design data
Bookmark this page
Share
  • Downloads
  • Accessories
  • Details
Downloads
Documentation
  • Download
  • Download
  • View now
Tender texts
CAD / BIM
BIM / Revit
  • View now
Data for planners
CAD download / 3D viewer
System integration
Current documents
Software / Apps
0 item(s) selected
Download selected Share selected via email Add selected to download folder Go to download folder
Accessories
Mechanical accessory
Z-AS2
Z-AS2
End stop kit, for LH..A / CH..
Multipack 20 pcs.
Add to Project List
Z-DS1
Z-DS1
Rotary support, for linear actuator, for compensation of transverse forces
Z-KS2
Z-KS2
Coupling piece M6
Z-TP
Z-TP
Terminal protection IP54
Multipack 20 pcs.
Electrical accessory
CRP24-B1
CRP24-B1
Positioner for wall mounting, 0...100%, operating range selectable, 0...10 V or 2...10 V
SGA24
SGA24
Positioner for wall mounting
SGE24
SGE24
Positioner for built-in mounting
SGF24
SGF24
Positioner for front-panel mounting
Z-UIC
Z-UIC
Signal converter voltage/current 100 kΩ 4...20 mA, Supply AC/DC 24 V
ZN230-24MP
ZN230-24MP
MP-Bus power supply for MP actuators
Tools
Belimo Assistant 2
Belimo Assistant 2
Available as a free download
LINK.10
LINK.10
Belimo Assistant Link Bluetooth and USB to NFC and MP-Bus converter
for configurable and communicative devices
ZK1-GEN
ZK1-GEN
Connecting cable 5 m, A: RJ11 6/4 LINK.10, B: 6-pin for connection to service socket
ZK2-GEN
ZK2-GEN
Connecting cable 5 m, A: RJ11 6/4 LINK.10, B: free wire end for connection to MP/PP terminal
Gateways and field modules
UK24BAC
UK24BAC
Gateway MP to BACnet MS/TP
UK24MOD
UK24MOD
Gateway MP to Modbus RTU
Details
Specifications
Voltage AC/DC
AC/DC 24 V
Power consumption (running)
2.5 W
Power consumption (holding)
1.2 W
Power Consumption For Wire Sizing
5 VA
Connection Supply Control
Terminals 4 mm² (cable ø4...10 mm, 4-wire)
Force
150 N
Control type
  • MP-Bus
  • DC 2...10 V
  • DC 0.5...10 V
Direction Of Motion Motor
selectable with switch
Manual override
With push-button, can be locked
Stroke
300 mm
Running time (motor)
150 s / 100 mm
Running time motor variable
70...270 s / 100 mm
Protection category
IP54
Degree Of Protection NEMA
NEMA 2
Enclosure Type
UL Enclosure Type 2
Ambient Temperature
-30...50°C [-22...122°F]