F7300VIC+SY7-110
Learn More
Back to product category
F7300VIC+SY7-110
F7300VIC+SY7-110
Butterfly Valve (BFV), DN 12" [300], 3-way, ANSI Class Grooved AWWA, Cv 9000
Valve Actuator, Non fail-safe, AC 120 V, On/Off, Floating point, 2x SPDT
Actuator fitted
List Price
*Price subject to change based on options selected
Choose an existing Project List to add this product:
Show all Projects Lists
You have no existing Project Lists.
Or create a new Project List to add this product:
Design Data : Design Data
Bookmark this page
Share
  • Options
  • Details
  • Downloads
  • Accessories
Options
Z ; O/C - Direction by wiring
Configured Total
Add to Project List
Reset
Details
Specifications
Valve specifications
ANSI Class
Grooved AWWA
Pattern
3-way
Cv
9000
Fluid
Chilled or hot water, up to 60% glycol
Body Pressure Rating
ANSI Class Grooved AWWA, 300 psi
Flow characteristic {Tools}
Linear
End Fitting
Grooved
Valve Size
12" [300]
Actuator specifications
Voltage AC/DC
AC 120 V
Power Consumption For Wire Sizing
504 VA
Auxiliary Switches
2x SPDT
Control Type
Floating/3-point
Protection category
IP66/67
Degree Of Protection NEMA
NEMA 4X
Enclosure Type
UL Enclosure Type 4X
Downloads
Documentation
  • Download
  • Download
Success stories
0 item(s) selected
Download Selected Share Selected via E-Mail Add Selected to Download Folder Go to Download Folder
Accessories
Electrical accessory
EXT-NSV-B05-120
EXT-NSV-B05-120
Battery backup system, for SY7...12 series actuator
Your Price: ...
Add to Project List
HOA-120V
HOA-120V
Local electric disconnect for SY4...12 series actuator, AC 120 V, on/off