BF230/500
Learn more
Back to product category
BF230/500
BF230/500
Fire damper actuator, 18 Nm, AC 230 V, Open/close, 120 s, 2x SPDT, IP54, Cable
Only available through manufacturers of fire dampers
Choose an existing Project List to add this product:
Show all Projects Lists
You have no existing Project Lists.
Or create a new Project List to add this product:
Design data: Design data
Bookmark this page
Share
  • Downloads
  • Accessories
  • Product videos
  • Details
Downloads
Documentation
  • Download
  • Download
  • View now
Tender Texts
  • View now
CAD / BIM
BIM / Revit
Data for planners
Success Stories
0 item(s) selected
Download selected Share selected via email Add selected to download folder Go to download folder
Accessories
Mechanical accessory
ZA18-BF
ZA18-BF
Adapter for form fit 12 mm on round shaft 18 mm, L = 33 mm for BFL, BLF, BFN, BF, BLE, BEN, BEE
Your price: ...
Add to Project List
ZK-BF
ZK-BF
Adapter for form fit with clamp for round shaft 10...20 mm / square 10...16 mm for BF, BLF
Your price: ...
Add to Project List
ZK1-B
ZK1-B
Hand crank, 40 mm, for BLF, BF, BLE, BE
ZK1-B.1
ZK1-B.1
Multipack 100 pcs.
ZK2-B
ZK2-B
Hand crank, 70 mm, for BLF, BF, BLE, BE
ZK2-B.1
ZK2-B.1
Multipack 100 pcs.
ZSD-B.1
ZSD-B.1
Protective bag with wire
ZSN-BF
ZSN-BF
Bracket for SN2-C7 for BF
ZZ12-B
ZZ12-B
Pointer 12x12 mm for BLF, BF, BFA, BLE
ZZ12-B.1
ZZ12-B.1
Electrical accessory
BKN230-MOD
BKN230-MOD
Communication and power supply unit for fire damper actuators 230 V
SN2-C7
SN2-C7
Auxiliary switch 2x SPDT
SN2-C7/300
SN2-C7/300
Auxiliary switch 2x SPDT cable length 3 m
Auxiliary switch 2x SPDT cable length 5 m
ZST-BS
ZST-BS
Cable set with plug 0.5 m for communication and power supply unit
Product videos
Advantages of motorised fire dampers
Play now Share via email
Fire protection scenarios
Play now Share via email
Details
Specifications
Voltage AC/DC
AC 230 V
Power consumption (running)
8 W
Power consumption (holding)
3 W