LM24A-SR-TP
Learn more
Back to product category
LM24A-SR-TP
LM24A-SR-TP
Rotary actuator, 5 Nm, AC/DC 24 V, 2...10 V, 150 s, IP54, Terminals
Kataloška cena
Add to Project List
Choose an existing Project List to add this product:
Show all Projects Lists
You have no existing Project Lists.
Or create a new Project List to add this product:
Design data: Design data
Obeleži ovu stranu
Podeli
  • Downloads
  • Dodaci
  • Detalji
Downloads
Documentation
  • Download
  • Download
  • View now
Tender Texts
  • View now
CAD / BIM
BIM / Revit
Data for planners
CAD download / 3D viewer
0 item(s) selected
Download selected Share selected via email Add selected to download folder Go to download folder
Dodaci
Mechanical accessory
AV6-20
AV6-20
Shaft extension 170 mm ø10 mm for damper shaft ø6...16 mm
Vaša cena: ...
Add to Project List
K-ELA
K-ELA
Shaft clamp one-sided for LM..A, TM..A, clamping range ø6...20 mm
Multipack 20 pcs.
Vaša cena: ...
K-ELA10
K-ELA10
Shaft clamp one-sided for LM..A, TM..A, clamping range ø6...10 mm
Multipack 20 pcs.
K-ELA13
K-ELA13
Shaft clamp one-sided for LM..A, TM..A, clamping range ø6...13 mm
K-ELA16
K-ELA16
Shaft clamp one-sided for LM..A, TM..A, clamping range ø6...16 mm
Z-ARS180
Z-ARS180
Anti-rotation mechanism, 180 mm, for TM...A, LM..A, NM..A, TF
Z-PI
Z-PI
Position indicator, for LM..A, NM..A, SM..A, GM..A
Z-TP
Z-TP
Terminal protection IP54
ZF10-LMA
ZF10-LMA
Form fit insert, 10x10 mm, for LM..A, TM..A
ZF12-LMA
ZF12-LMA
Form fit insert, 12x12 mm, for LM..A, TM..A
ZF8-LMA
ZF8-LMA
Form fit insert, 8x8 mm, for LM..A, TM..A
ZFRL10-LMA
ZFRL10-LMA
ZFRL12-LMA
ZFRL12-LMA
ZFRL8-LMA
ZFRL8-LMA
Electrical accessory
S1A
S1A
Auxiliary switch 1x SPDT add-on
S2A
S2A
Auxiliary switch 2x SPDT add-on
P10000A
P10000A
Feedback potentiometer 10 kΩ add-on
Feedback potentiometer 1 kΩ add-on
P140A
P140A
Feedback potentiometer 140 Ω add-on
CRP24-B1
CRP24-B1
Positioner for wall mounting, 0...100%, operating range selectable, 0...10 V or 2...10 V
SGA24
SGA24
Positioner for wall mounting
SGE24
SGE24
Positioner for built-in mounting
SGF24
SGF24
Positioner for front-panel mounting
Z-UIC
Z-UIC
Signal converter voltage/current 100 kΩ 4...20 mA, Supply AC/DC 24 V
Detalji
Specifikacije
Voltage AC/DC
AC/DC 24 V
Power consumption (running)
1 W
Power consumption (holding)
0.4 W
Power Consumption For Wire Sizing
2 VA
Connection Supply Control
Terminals 4 mm² (cable ø4...10 mm, 4-wire)
Torque
5 Nm
Control type
DC 2...10 V
Direction Of Motion Motor
selectable with switch 0/1
Manual override
With push-button, can be locked
Angle of rotation
95°
Running time (motor)
150 s / 90°
Mechanical interface
Universal shaft clamp 6...20 mm
Protection category
IP54
Degree Of Protection NEMA
NEMA 2
Enclosure Type
UL Enclosure Type 2
Ambient Tempreture
-30...50°C [-22...122°F]