LR24A-MP-TP
Learn more
Back to product category
LR24A-MP-TP
LR24A-MP-TP
Rotary actuator, 5 Nm, AC/DC 24 V, MP-Bus, 2...10 V, 90 s (35...150 s), IP54, Terminals
Please contact your local Sales Representative for ordering.
Add to Project List
Choose an existing Project List to add this product:
Show all Projects Lists
You have no existing Project Lists.
Or create a new Project List to add this product:
Design data: Design data
Bookmark this page
Share
  • Downloads
  • Accessories
  • Details
Downloads
Documentation
  • Download
  • Download
Tender texts
CAD / BIM
BIM / Revit
Data for planners
  • View now
System integration
Current documents
Software / Apps
0 item(s) selected
Download selected Share selected via email Add selected to download folder Go to download folder
Accessories
Electrical accessory
S1A
S1A
Auxiliary switch 1x SPDT add-on
Add to Project List
S2A
S2A
Auxiliary switch 2x SPDT add-on
P10000A
P10000A
Feedback potentiometer 10 kΩ add-on
Feedback potentiometer 1 kΩ add-on
P140A
P140A
Feedback potentiometer 140 Ω add-on
CR24-A3
CR24-A3
Room temperature controller with 3 sequences, Output 2...10 V: VAV, Output 0...10 V: cooling, heating (change over), Output 3-Point: heating, AC 24 V, without operating elements
CR24-B3
CR24-B3
Room temperature controller with 3 sequences, Output 2...10 V: VAV, Output 0...10 V: cooling, heating (change over), Output 3-Point: heating, AC 24 V, Mode selection and display: AUTO / ECO / MAXIMUM, rotary button +/-
CRK24-B1
CRK24-B1
Room temperature controller, Output 2...10 V: cooling, heating for 6-way valve, AC 24 V, Mode selection and display: AUTO / ECO / MAXIMUM, rotary button +/-
ZN230-24MP
ZN230-24MP
MP-Bus power supply for MP actuators
Tools
Belimo Assistant 2
Belimo Assistant 2
Available as a free download
LINK.10
LINK.10
Belimo Assistant Link Bluetooth and USB to NFC and MP-Bus converter
for configurable and communicative devices
ZK1-GEN
ZK1-GEN
Connecting cable 5 m, A: RJ11 6/4 LINK.10, B: 6-pin for connection to service socket
ZK2-GEN
ZK2-GEN
Connecting cable 5 m, A: RJ11 6/4 LINK.10, B: free wire end for connection to MP/PP terminal
Gateways and field modules
UK24BAC
UK24BAC
Gateway MP to BACnet MS/TP
UK24MOD
UK24MOD
Gateway MP to Modbus RTU
Details
Specifications
Voltage AC/DC
AC/DC 24 V
Power consumption (running)
2.5 W
Power consumption (holding)
1.3 W
Power Consumption For Wire Sizing
5 VA
Connection Supply Control
Terminals 4 mm² (cable ø4...10 mm, 4-wire)
Torque
5 Nm
Control type
  • MP-Bus
  • DC 2...10 V
  • DC 0.5...10 V
Manual override
With push-button, can be locked
Running time (motor)
90 s / 90°
Running time motor variable
35...150 s
Protection category
IP54
Degree Of Protection NEMA
NEMA 2
Enclosure Type
UL Enclosure Type 2
Ambient Temperature
-30...50°C [-22...122°F]